دسته‌بندی نشده

تفاوت فرش ماشینی و گلیم + خرید فرش دستباف یا گبه

تفاوت فرش ماشینی با گلیم چیست ؟

افراد زیادی هستند که برای خرید گلیم یا خرید فرش دستبافت و فرش ماشینی دچار شک و تردید می شوند . در این مقاله برای خرید گلیم _گبه یا فرش ماشینی شمارو راهنمایی میکنیم .

گلیم و فرش هر دو دارای تار و پود هستند تفاوت مهمی که با یک دیگر دارند پرز _فرش است .

البته نا گفته نماند محدویت برای بافت گلیم باعث شده که افراد از این سبک  مدرن و ساده ، بیشتر برای دکوراسیون منزل شان استفاده کنند.به این دلیل اکثر افراد گلیم خریداری می کنند .

گلیم و فرش هر دو یک محصول هنری ارزشمند به حساب می آیند با این تفاوت که فرش یک محصول هنری عالی با یک محصول هنری بسیار خوب در کنار هم قرار دارند، البته فرق فرش با گلیم  یا تفاوت قالی با گبه در اصل فقط مواد مصرفی که استفاده می شود و بخش کوچکی از جزییات دیگر آن است.

گلیم و فرش دستبافت یا فرش ماشنی 4 تفاوت اساسی با یک دیگر دارند:

 

4 فرق، فرش ماشینی  با گلیم +گبه

 1. همانطور که گفتیم گلیم و فرش دارای تار پود اند ، ولی در فرش شما پرز فرش را می توانید لمس کنید در صورتی که در گلیم همچین چیزی ممکن نیست بنابراین در گلیم پرز وجود ندارد یعنی گلیمی که مخاطب آن را لمس می کند مثل فرش دارای پرز نیست بلکه کناره کرک است چون فرش ارتفاع پرز دارد ،مثلا در فرش ماشینی 700 شانه تراکم 2550 ارتفاع پرز فرش حدودا 7 الی 9 سانتی متر است و شما به راحتی می توانید فرش را لمس کنید و در گلیم همچین ارتفاع پرزی وجود ندارد ،به همین علت می گوییم  فرش پرز بافی  و گلیم تخت بافی می شود .

2. سرعت بافت گلیم سریع تر از فرش است.گلیم چون تخت بافی می شود سرعت بافت را بالا می برد، در صورتی که فرش های ماشینی و دستبافت سرعت بسیار کمی دارند ( این تفاوت فرش و گلیم تعیین کننده ی ارزش فرش است.)

← برای مثال: افرادی که بخواهند فرشی که خرید می کنن ارزش بالایی داشته باشد باید فرش ماشینی یا دستبافت خریداری کنند . در گلیم روش بافت خیلی ساده است ولی در فرش هر رج 100 تا 200 گره خورده می شود اما در گلیم این اتفاق نمی افتد و بسار ساده بافت می شود . همچنین خود گلیم باز روش های بافت مختلفی دارد مثلا:

 1. گلیم سوزنی

 2. گلیم شیرکی(پیج)

 3. گلیم حصیر بافی

 4. گلیم ساده بافی

 5. گلیم عروسکی

 6. گلیم سفره کردی(گلیم کردی خراسان)

 7. و…..

 در تصاویر پایین چند نمونه از این طرح گلیم ها را برای مشاهده و ایده گرفتن دکوراسیون منزل قرار دادیم. این نوع طرح ها بروز ترین و کاربردی ترین طرح های گلیم هستند که اکثرا برای خانه استفاده می کنند.

گلیم فرش

گلیم فرش

3. در گلیم محدودیت طرح وجود دارد اما درفرش نه؟!

مسئله مهم در گلیم بافی طرح و نقشه است. گلیم محدودیت زیادی در طرح و نقشه دارد، در صورتی که  در بافت فرش این محدودیت ها وجود ندارد.

_در بافت گلیم نقشه ها ساده و انتزاعی هستند. اما در فرش می توانیم از نقشه هایی با طرح های پیچیده تر و تمام ریزه کاری شده استفاده کنیم.

4. بافت فرش الیاف یا نخ بیشتری می خواهد؟

برای بافت فرش ، مواد اولیه بیشتری مصرف می شود.

←برای مثال : برای بافت یک متر مربع فرش حدودا 8 کیلو گرم الیاف مصرف می شود ولی برای بافت گلیم این عدد به 1 کیلو و 200 گرم می رسد، به همین علت بافت فرش نسبت به گلیم مواد اولیه بیشتری نیاز دارد .

یک نکته مهم اگر که طرح خاصی مد نظر شما بود می توانید از شرکت مهر آوین بخواهید این طرح فرش را برای شما اجرا کنند، زیرا این مجموعه بعضی از طرح ها و مدل های پیشنهادی شما عزیزان را با ابعاد دلخواه تولید و بافت می کنند.

توضیحاتی در مورد فرق گلیم با گبه:

گبه یک نوع قالی گره بافته و درشت است که بافت می شود.بر خلاف گلیم که ارتفاع پرز ندارد و تخت است  ولی گبه ارتفاع پرز دارد که ارتفاع پرز آن 1 تا 3 سانتی متر خواب دارد و ارتفاع پود های آن 3 تا 8 سانتی متر است که مقداری باعث نرمی گبه هم می شود. در گذشته عشایر لر و قشقایی از گبه استفاده می کردند در ابعاد قالی و قالیجه با تار و پودی از جنس پشم بافت می کردند. امروزه هم افراد زیادی از گبه استفاده می کنند

گبه اکثرا به روش (فارسی باف) بافته می شود و روش (ترکی باف )هم در بین عشایر به ندرت دیده می شود. گبه روی دار به صورت افقی (زمینی) بافته می شود. مرغوب ترین نوع گبه ،گبه هایی هستند که از جنس پشم های دست ریس بهاره تولید می شوند که به روش طبیعی و گیاهی رنگ می زنند . طرح و نقش گبه را اکثرا خود افراد به صورت ذهنی یا هندسی طراحی می کردند.

گلیم فرش

گلیم فرش

حالا منظور از طرح ذهنی چیست ؟ بافندگان گبه هیج محدویتی برای طرح و نقش نداشتند و در هنگام اینکه می خواستند گبه را بافت کنند،  بسته به ذهنیت شان و با فکر یا احساسی که در آن موقع داشته و با الهام گیری از طبیعت و محیط اطراف شروع به بافت می کردند.همین باعث شده که متوجه شویم بافنده در زمان بافت به چه چیزی فکر می کرده و چه چیزی در زندگی آن بیشترین اهمیت را داشته و در مجموع با احساس و تفکر بافنده آشنا می شدیم و به این موضوع پی میبریم بافنده بخشی از روح خود را در دست عملی می کرده و به نمایش می گذاشتند و الان بیشتر به ارزش این آثار هنری پی می بریم.

_چند نمونه از طرح رایج گبه های عشایر قشقایی :

 1. طرح خشتی

 2. گل گبه 

 3. طرح هندسی 

 4. طرح درختی

 5. طرح شیری

 6. طرح حوض گبه 

 7. طرح چهار فصل

 8. و…

چند نمونه از این طرح و نقش های گبه را با توضیح و تصاویر آن به نمایش می گذاریم :

طرح شیر:

یکی از بهترین و محبوب ترین نقش ها

 در عشایر استان جنوب غربی ایران نقش شیر است.

گبه طرح شیری

در اسلام نماد شیر نقش و

الایی دارد و در مذهب شیعه به معنای شجاعت ،متنات،قدرت

و دیگر صفاتی که به حضرت علی (ع) نسبت داده می شود را دارا است.

به این علت نزد ایرانیان و شیعیان احترام خاصی دارد.

 

 

 

 

طرح خشتی :

شامل طرح هایی است باریک ،منظم و به چند قسمت به صورت قاب تقسیم می شوند و هر قسمت از این قاب ها به طور جدا ولی به صورت هماهنگ با بقیه ی قالب ها از نظر طرح و رنگ با یک دیگر فرق دارند ،و این قاب ها از طرح های هندسی بافته می شدند .

برای دکوراسیون بروز و جدید آخر فرش یا گلیم ؟

با توضیحات بالا متوجه شدید که چرا فرش نسبت به گلیم ارزش بیشتری دارد.

فرش نسبت به گلیم فاخر تر و نفیس تر است، چون سرعت بافت کمتر و مواد اولیه بیشتری مصرف می شود. استفاده از گلیم در دکوراسیون کلاسیک و سنتی  هر دو قابل اجرا است ،به این علت اکثر طراحان از گلیم  برای دکوراسیون  استفاده می کنند چون طرح سادتری نسبت به فرش دارند و با دکوراسیون مدرن و امروزی تطبیق دارد.

طرح شطرنجی:

طرحی ساده بوده که نماد نشان دادن زندگی روزانه طراحان بوده است .

طرح هندسی :

طرح درخت گل و مرغ و خاتم کاری است ، قسمت حاشیه گبه را ستاره ای شکل طراحی می کردند. البته این طرح ها انواع مختلفی دارد : مثل طرح جوشقانی ،قاب قرآنی ،ترنج ،لچک ، طرح خشتی ، طرح شطرنجی و… می باشد.

طرح درختی :

درخت در زندگی انسان ها نقش بسیار مهمی داشته به این علت  در بیشتر آثار هنری مخصوصا دستبافت طرح های مختلفی از  درخت را می توانید مشاهده کنید . بیشتر طرح درختان از درخت  بید ، مجنون و سرو طراحی می شده ، که سرو  نشانه شادی و شادمانی و مجنون نشانه ی غم و اندوه بوده است .

طرح گل گبه :

طرح گل رز در فرش گبه را گل گبه می گویند .که برگ های آن را با رنگ سبز نشان می دادند وقسمت حاشیه نقوشی که طراحی می شده را با رنگ های متفاوت از رنگ زمینه بافت می کردند .

گبهرنگهای مصرفی در بافت گبه :

اوایل رنگ های گبه به صورت (خود_رنگ) بوده ، یعنی رنگ طبیعی پشم ، و پشم ها شامل  رنگ هایی چون مشکی ، سفید ، شیری و قهو ه ای بوده .به عبارت دیگر رنگ پشم حیوانات مثل : شتر ،بز ،گوسفند ، مورد استفاده قرار می گرفته است . به مرور زمان و با پیشرفت علم وفناوری به رنگ های گیاهی و شناخت رنگ دانه های گیاهان دسترسی پیدا کردند و این کار باعث شد که گبه  در خانه های شهر نشین هم راهی پیدا کند، به این علت هم برای مصرف عشایری و هم برای  مصرف شهر نشینان مورد استفاده قرار گرفت .

کلام آخر:

در این مقاله سعی کردیم تفاوت فرش و گلیم _گبه را با چند نمونه عکس و توضیحات مختلف، شما را برای خرید راحت تر و آسان تر راهنمایی کنیم.

 1. نظر شما در مورد فرش ماشینی یا فرش دستبافت با گلیم یا گبه چیست؟

 2. کدام را برای دکوراسیون منزل خود انتخاب می کنید؟

 3. کدام را برای دکوراسیون محل کار انتخاب می کنید؟

 4. با تفاوتی که برای فرش ماشینی و گلیم و گبه گفته شد کدام برای منزل شما مناسب تر است؟

 5. شما فرش یا گلیمی که خریداری کردید برای کدام قسمت از منزل (اتاق خواب_آشپزخانه_پذیرایی)مورد استفاده قرار داده اید؟

 6. گلیم بیشتر مورد پسند شما است یا فرش ماشینی یا دستبافت ؟

 7. پیشنهاد شما برای خرید گلیم  یا فرش چیست؟

 8. از خرید کدام ، گلیم یا فرش رضایت بیشتری دارید؟

 9. گبه یا گلیم کدام  بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد ؟

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.